Gyakran ismételt
kérdések

ESZTÉTIKUS FOGSZÍNŰ TÖMÉSEK

Milyen fogtömő anyagok vannak?

Az amalgámtömés már a múlté. Teljesen fogszínű, fényre kötő tömőanyagok vannak, amelyekkel restaurálni lehet a fogat. Ezek annyira esztétikusak, hogy a környezetükbe teljesen beleolvadnak.

Mennyire tartósak?

Tévedés azt hinni, hogy a fehér fogszínű tömőanyagok kevésbé tartósak, mint az amalgám volt. Amennyiben precízen elkészítik, a nedvességtől, a nyáltól távol tartják a kezelt fogat, nagyon időállóak a fehér tömések is.
A tömések tartóssága a továbbiakban a páciens szájápolási szokásaitól is nagyban függ. (fogmosási technika, fogselyem és fogköztisztító kefe használata.)
A tömőanyag és a fog anyaga kémiailag összeköt, ezáltal nagyon hosszútávú eredmény érhető el, nem lesznek széli rések, ám ha a lepedék tartósan a fogon és a fogközökben marad másodlagos szuvasodások alakulnak ki.

Fájdalmas a tömés készítése?

A napjainkban használatos modern érzéstelenítő anyagokkal, a kezelések teljesen fájdalommentesen elvégezhetőek.

Nagyon kiterjedt amalgámtömés, cserélhető-e fehér tömésre?

Ez egyéntől és az adott szituációtól függ. Ha túl kevés az ép fogállomány és nagy tömést kellene készíteni a fogba, a tömés mellett a vékony fogszélek letöredezhetnek, ekkor inkább ún.betét javasolt. A fogorvos által kialakított üregbe, a fogtechnikus egy „megszilárdult tömést” készít és azt a fogorvos ragasztja be a fogba. Ezáltal a fog eredeti formája tökéletesen visszaállítható.

ESZTÉTIKUS RESTAURÁCIÓK

Mi az a direkt, kompozit és indirekt, porcelán héj?

Elsősorban az elülső fogakon alkalmazzák ezt a megoldást, kisebb esztétikai hibák, elszíneződések, tág fogközök, letört fogak korrigálására.
A héjak készülhetnek direkt eljárással, a fogorvos egy ülésben, azonnal elkészíti.
Az indirekt eljárás során, a fogtechikus készíti el a porcelán héjjat és azt speciálisan ragasztja fel a fogorvos, a fogak külső felszínére, restaurálva ezáltal a fogak színét, alakját, méretét.

Csiszolás nélkül lehet-e pótolni fogat?

Egy foghiány esetén, a hiányt határoló fogakat lecsiszolják és híddal pótolják a hiányzó fogakat. Amennyiben ezek a hiányt határoló fogak épek a páciensek sajnálják azokat lecsiszoltatni. Ilyenkor vagy az implantáció vagy a csiszolás nélküli ún. Adhezív-híd alkalmazható. Az Adhezív-híd, ún.ragasztott eljárás, amely során a hiányzó fogat kialakítjuk speciális tömőanyagból és a szomszédos ép fogakhoz rögzítjük.
Ez az eljárás nem alkalmazható minden foghiánynál.

FOGPÓTLÁSOK – KORONÁK ÉS HIDAK

Régi koronák széleinél az ínyen gyakran látható kékes-lilás elszíneződés, hogyan lehet ezt eltűntetni?

1. Csiszolás módja: A hagyományos, régebbi technikával készült koronák esetén a fogat az íny alatt valahol körbe csiszolják, az elkészült korona széle belenyomódik az ínybe, ezáltal irritálja azt és az íny gyulladttá, lilás színűvé majd vérzékennyé válik.
A modern csiszolás során– körkörösen a fogba egy határvonalat csiszolunk, ún. vállat, aminek következtében a korona a fogon, ezen a vállon támaszkodik, az ínyt nem irritálja, és az íny lefutása tökéletes, szép, egészséges, rózsaszínű marad.

2. Pontosság: A másik fontos szempont egy korona készítésénél a pontosság. Ha a korona széle nem zár pontosan a fogon, elálló a széle, az szintén ínygyulladást, rossz leheletet, fogszuvasodást és fogágybetegséget okoz. Az előbb említett vállas csiszolásnak az is előnye, hogy ezáltal sokkal pontosabb korona készíthető és nem fog elállni a korona széle.

Mitől látszik a koronák széleinél szürkés csík?

A koronák készítésénél először egy fém alapot, sapkát húznak a fogra, majd azt borítják porcelánnal és így lesz fogszínű a korona. Ez a szürkés fém alap tűnik át az ínyen. Ezt megelőzhetjük, ha fémmentes koronát alkalmazunk, aminek az alapja cirkónium – ez egy fehér színű anyag és kiküszöbölhető vele az ínyszélen a sötét elszíneződés.

Hogyan lehet természetes és élethű koronát készíteni?

Fémmentes koronák alkalmazásával. Azok a koronák, amelyek fémes alapra készülnek nem eresztik át a fényt, hiába választunk bármilyen fehér színű koronát, a szürkés fém áttűnik a porcelánon, soha nem lesz olyan transzparens, mint a természetes fogak.
A fémmentes koronák áteresztik a fényt és nagyon életszerűek, a szomszédos fogakhoz tökéletesen tudnak illeszkedni.

Fémmentes koronák és hidak előnyei:

– nagyon pontos széli záródást biztosítanak
– élethűek, a fényt áteresztik
– kitűnő esztétikai hatást biztosítanak
– tökéletesen harmonizálnak a természetes fogakkal
– nem keletkezik allergiás reakció
– erősek annyira, hogy hidak is készülhetnek belőle

FOGFEHÉRÍTÉS
  • Mitől színeződnek el a fogak?

    A fogak az életünk során egyre sötétebbé válnak.
    A színes ételek, italok, a dohányzás nyomot hagynak a zománcon. Ezeket a színező anyagokat közömbösíti a fogfehérítő anyag és válik láthatóvá a fogunk eredeti színe.
    Ahhoz, hogy a fehérítés hatásos legyen professzionális szájhigéniás kezelés előzi meg a fogfehérítést. Ennek során eltávolítjuk a fogakról a lepedéket, fogkövet és polírozzuk a fogfelszíneket. Ezután ellenőrizzük a tömések állapotát,és ha szükséges kicseréljük öket.
    Az elszíneződött gyökérkezelt vagy elhalt fogak további kezelést igényelnek, amit belső fogfehérítésnek nevezzünk.

    Mi a különbség az otthoni és a rendelői lámpás fogfehérítés között?

    Mindkét esetben fogfehérítő hatóanyaga a hidrogén-peroxid és az abból felszabaduló
    szabadgyökök, amik a fogfehérítés során az elszíneződést okozó vagy sötét molekulából kisebb, világos vagy színtelen molekulákat alakítanak. Ennek a mechanizmusnak köszönhetően változik meg a fogak színe.
    Az otthoni kezelés lényege, hogy a páciens a fehérítő anyagot egy a fogakra pontosan illeszkedő műanyag sín segítségével helyezi fel. A fogfehérítő anyag alacsony koncentrációjú, így a kezelés tovább tart. ( 8- 12 éjszaka)
    A rendelői lámpás fehérítés során a magas koncentrációjú anyagot ( 35%-os) kék fénnyel világítjuk meg és ezzel aktiváljuk. ( Beyond Whitening Accelerator) fogfehérítő berendezés segítségével 3×8 perces ciklus alatt világosítja ki a fogakat. A rendszer nagy előnye, hogy nincs hőhatás ami károsítaná a fogakat.

    Van-e káros hatása a fogfehérítésnek?

    A fogorvos által irányított és általunk ajánlott fogfehérítő anyagok használata mellett
    a fogfehérítésnek nincs káros hatása. A fogak szerkezete nem változik meg és nem lesz fogszuvasodása sem hajlamosabb a fehérített fog.
    Fogérzékenység általában fellép a kezelés alatt és után 1-2 napig, ami a fog átmeneti vízvesztésének köszönhető. Ez természetesen megszűnik. Hásználjunk fluorid tartalmú fogkrémet és kerüljük a hideg étel-ital fogyasztását.
    Az ínyvédelem ellenére előfordulhat az anyag nyálkahártyával való érintkezése, aminek következtében az íny fehér színű lesz. Az öblítést követően 15-20 perc múlva nyomtalanul eltűnik és utána nem okoz panaszt.

    Mire kell vigyázni fogfehérítés után?

    A fogfehérítés után 2-3 hétig kerülni kell a színes ételek, italok fogyasztását ( pl. fekete kávé, tea, kóla, vörösbor, szörpök, paprikás ételek) és a dohányzást. A legjobb, ha ezt az alkalmat kihasználva leszoknak a dohányzásról!

    Mennyi ideig tart az elért eredmény?

    A páciens szokásaitól függően általában 1-3 évig tart az elért eredmény, de sokaknál évtizedekig csak fenntartó kezelésre van szükség. A fogfehérítés megismételhető!

FOGSZABÁLYOZÁS

Mi a rendelő filozófiája?

A fogszabályozó kezelés kezdetekor részletesen megbeszéljük a paciensben felmerülő kérdéseket, kéréseket és problémákat. Olyan egyénre szabott tervet készítünk ahol, mind az arc harmóniáját, mind pedig az arc és szájüreg funkcióját együtt kezeljük. A rendelőben minőségi anyagokat, készülékeket használunk, mivel ez alapvető feltétele a dinamikus és sikeres kezelésvezetésnek.

Miért jó a szabályos fogazat?

Szabályos fogsorral gyönyörűen és ellenállhatatlanul mosolyoghat. Az arca harmónikus lesz, nő az önbizalma és sikeresebb lesz az életében. A szabályos fogazat biztosítja a száj természetes öntisztulását. Csökken a fogszuvasodás és a fogágymegbetegedés kockázata. Az állkapocsizület kiegyensúlyozottan terhelődik, így valószínűsíthető, hogy nem lesz izületi problémája.

A kezelés során arra törekszünk, hogy az arc szebbé harmonikusabbá váljon, a fogakat ideális helyzetbe hozzuk, ezáltal létrehozzuk a szájüreg és az arc megfelelő működését.

Mikor vágjunk bele egy fogszabályozó kezelésbe?

Fogszabályozó kezelésre bármilyen életkorban lehetőség van, három-négy éves gyermekkortól egészen addig ameddig erre igény van. Fontos az, hogy a fogszabályozó kezelést, legyen a paciens bármilyen korú, valóban akarja, hiszen komoly együttműködésre van szükség a kezelés során.

Lehetőség van egy kötetlen konzultációra, ilyenkor a fogszabályozó orvos felméri a lehetőségeket, a problémákat. Egy tájékoztató jellegű képet vázol fel a felmerülő alternatívákról, a pontos kezelési tervhez a vizsgálaton kívül röntgenre, lenyomatra és fényképes dokumentációra van szükség.

A fogszabályozó kezelés gyermekkorban nem csak a fogakra, hanem az arc fejlődésére is kedvezően hathat. Korai kezeléssel (akár 4 éves korban) támogatható a helyes csontfejlődés, így az egész arc harmóniájára hatással lehetünk a fogszabályozó készülékkel. Ilyenkor kivehető („éjszakai”) fogszabályzókat vagy rögzített készüléket használhatunk.

Felnőtt korban általában rögzített fogszabályozó kezelésekkel érhetjük el a célunkat. A rendelő a legkiválóbb minőségű fém fogszabályzókat használja. Illetve lehetőség van egy attraktív, esztétikus zafír kristály készülék választására, amely teljesen átlátszó, kaméleon módon átveszi a fog természetes színét.

A fogak mozgatása felnőttkorban is kitűnően működik, a fogak és csontozat ilyenkor is jól reagál a fogszabályozó kezelésre. A fogak az újonnan kialakított helyzetükben szilárdan, stabilan állnak, jól funkcionálnak.

Tehát minden korosztálynak megvan a lehetősége a változtatásra.

A kezelés akár egy-másfél évet is igénybe vehet, éppen ezért kitartásra és türelemre van szüksége a paciensnek is és orvosának is. Ezért mi igyekszünk mindent megtenni, hogy kitartó együttműködés, és jó csapatmunka alakuljon ki paciens és orvosa között.

IMPLANTOLÓGIA

Mi is az a fogászati implantátum?

Az állcsontba – sebészi úton – behelyezett műgyökér, amely a csontosodás után pótolhatja a hiányzó fogakat.

Kik foglalkoznak implantológiával a Joób Fogászat Rendelőjében?

Az implantátumra készíthető fogpótlások készítésében mindegyik fogorvos gyakorlott.A sebészeti beavakozásokat Dr. Joób F. Árpád (Master of Implantology) szájsebész végzi évek óta nagy tapasztalattal.

Milyen implantációs rendszereket alkalmaznak a Joób Fogászat rendelőjében?

A rendelőben a Nobel (www.nobelbiocare.com), Straumann (www.straumann.com.) implantátumok vannak mindennapi használatban, de ezen kívül fogorvosaink még több hazai és külföldi rendszerben is gyakorlottak.

Mindenkinek lehet-e implantálni?

Nem! Vannak olyan betegségek, egészségi állapotok, amikor időlegesen vagy véglegesen le kell mondani az implantáció lehetőségéről

(pl: súlyos cukorbetegség, vagy krónikus ínygyulladás).

Ugyanakkor a legtöbb ember alkalmas az implantációra, ha a csont mennyisége és minősége megfelelő a befogadásra.

Milyen vizsgálatok szükségesek ahhoz, hogy eldöntsük, hogy valaki alkalmas-e a beavatkozásra?

Száj és radiológiai vizsgálatok.

A műtétet megelőzően szükség van az alapos kórelőzmény felvételére, szájvizsgálatra, modellanalízisre, és röntgen vizsgálatokra. Manapság szinte nélkülözhetetlen és a beteg számára is a legbiztonságosabb vizsgálati metodika a 3 dimenziós CT- technika, melynek segítségével mm pontosággal bemérhetőek az anatómiai képletek.

Miből készülnek az implantátumok?

A mai modern implantátumok anyaga a titán. A titán a felszinén kialakuló oxid-réteg miatt szövetbarát, így sem allergiás, sem gyulladásos reakció nem alakulhat ki a fém hatása miatt. Éppen ezért a beültetés sikere több, mint 98 %-os 10 év távlatában, ha megfelelő a páciens szájhigiénéje és rendszeresen visszajár kontrollra.

Mikor van szükség az implantátumot kiegészítő csontpótló eljárásokra?

Ha a fogpótlás igényeinek megfelelő helyen a csontkínálat nem megfelelő, akkor az implantátumot befogadó csont mennyiségét növelhetjük ezekkel az eljárásokkal.

Csontot pótolhatunk szintetikus ( megvásárolható) anyagokkal és saját csonttal, amit egy másik helyről veszünk.

Az implantációs beavatkozást közel 1/3-ban szükség van csontpótlásra.

https://www.joobfogaszat.hu/wp-content/uploads/2022/09/work_010.jpeg
IMG_9561
IMG_0168
IMG_9658
IMG_6121
joob_rendelo_2020_018
IMG_6094
IMG_9914
IMG_0045
IMG_9969
IMG_9666
IMG_9929
IMG_6127
IMG_0165
IMG_6119
IMG_0027
IMG_6104
TOM06826-Edit_m
IMG_6096
IMG_9674
IMG_9891
IMG_9906
IMG_6097
IMG_0023
IMG_0047
IMG_9662
IMG_6095
IMG_9636
IMG_9680
joob_rendelo_2020_030
IMG_6124
IMG_6111
IMG_6105
Elérhetőségeink

HÍVJA TELEFONSZÁMAINKAT:

RENDELÉSI IDŐBEN (H-P):
08:00 – 20:00
+36 1 3 379 079

RENDELÉSI IDŐN KÍVÜL:
+36 30 55 25 550
+36 30 275 4976

EMAIL
raliknoemi@gmail.com

Social media

Az alábbi social media felületeken is megtalálhat minket:

Nyitvatartás
RENDELÉSI IDŐ (H-P)
08:00-20:00-ig